Littoistenjärven ympärijuoksussa rikottiin taas ennätyksiä
Torstai-iltana 19.5. järjestettyyn kaikille sopivaan liikuntatapahtumaan osallistui jälleen ennätysmäärä liikunnan harrastajia.
Littoistenjärven ympäri kiertävän reitin juoksi tai käveli 193 osanottajaa. Viime vuonna osanottajia oli 152.
Tapahtuman järjestävät yhteisprojektina LC Littoinen, Littoisten Työväen Urheilijat, Liedon Eränkävijät ja Turun Työpaikkaliikunta – TUPI. Mukana on myös Liedon SPR. Kullakin järjestelyihin osallistuneella on oma roolinsa ja yhteistoiminta toimii saumattomasti.
Kisan tuotot käytetään nuorisotyöhön.
Nopeimmin reitin kiersi jälleen Matti Rauma. Hänen ja toiseksi tulleen Niklas Wihlmanin ajat olivat huippuluokkaa 8,5 km lenkillä.
Reittiennätys on nyt 26:41. Tulos on viime vuoden voittoaikaa parempi, vaikka ottaa huomioon, että rataa oli loppupäässä hiukan muutettu.
Naisista parhaiten sijoittui Astrid Snell, joka ajallaan 32:13 oli koko kilpailun viides.
Huikea oli myös Raul Laasikin kierros. Vaunua ja jälkikasvua työntämällä hän sai ajan 38:12 ja sijoitus oli 26.
Tapahtuma järjestettiin nykymuodossaan kuudetta kertaa ja järjestäjät ovat tyytyväisiä siihen, että joka vuosi on osallistujamäärä kasvanut.
Vanhin reitin kiertänyt taisi tälläkin kertaa olla Jaakko Riikonen (81 v) ja hänen aikansa oli 1:18:56.
Piirin klubeille osoitetun haastekilpailun voitti perinteiseen tapaan LC Turku/Kupittaa. Matkaan lähti tällä kertaa 8 jäsentä.
Teksti ja kuvat
Pentti Jäntti, LC Littoinen
Ismo Viinikainen, A-piirin tiedotus ja webmaster